Меня зовут Даниил / Minu nimi on Daniil

Моя жизнь в РФ и после переезда в ЕС. В нескольких коротких абзацах. На эстонском и на русском.

Minu nimi on Daniil Novikov, olen 39 aastat vana. Olen sündinud Pihkvas nõukogude ajastu loojangu raskel ajal. Alates 16. aastast pidin ma palju töötama, õhtuti tegelesin majandushariduse saamisega. Kuid minu tõeliseks kutsumuseks osutus meedia. Ma töötasin raadios, trükimeedias, internetis, olin meediakeskuse juhataja. Meedia alane karjäär mu kodulinnas arenes kiiresti. Kui kasvuruum oli ammendatud, kolisin Moskvasse. Sealt sain aga hoopis ühiskondliku aktiivsuse ”pisiku”.

2010-2015 aastad minu saatuses on seotud mu kolmanda kutsega: ühiskonnategelane. Tulin tagasi Pihkvasse ja lõin oma MTÜ, mis aitas orbudel ja erivajadustega lastel paremini integreeruda ühiskonda.

Keskmiselt olen saanud oma projektidele ligi 25 000 € rahastust aastas, pärast töötasin välja regionaalse tasandi seaduse tugiteenusest orb-tudengitele.

Tasapisi kujunesin riiklikuks eksperdiks orbude lapsendamise alal. Omal töökohal fondis “Izmeni odnu žizn” (“Muuda üks elu”) toimetasin tekste videotes, mis tutvustasid uut peret vajavaid lapsi üle kogu Venemaa. Kuue aasta jooksul möödus mu silmade ees üle 51 tuhande raske saatusega lapse. Üks neist oli 12-aastane poiss, kellest on saanud minu lapsendatud poeg.

Venemaa on tohutu suur. Ma olen alati tahtnud sõita see maa autoga läbi — ühest otsast teiseni.  Ükskord saingi sellise võimaluse: mind kutsuti kirjutada blogi auto ekspeditsiooni jaoks, mis hindas teede kvaliteedi Vladivostokist Kaliningradini. 11 000 km pikk teekond võttis kaks kuud aega. Siin saate tutvuda selle reisi mõningate fragmentidega.

2014. aastal kohtasin Juliat. Ta töötas tol ajal AHHAA teaduskeskuses ja me saime tuttavaks teadusteatri väljasõidu ajal, Pihkvas. Siis oli väga romantiline suvi, kui me tiirutasime väsimatult autoga mööda Eestit ringi ning käisime Lätis, Leedus ja Saksamaal.

Julia üritas näidata mulle võimalikult palju oma kodumaa imesid ja me käisime praktiliselt igal pool. Isegi matkasime Saaremaalt Vilsandi saarele läbi mere ja meid võttis küüdile hiiglaslik traktor, mis sõitis samuti vees. Mingil hetkel ma adusin, et Julia ongi see neiu. See õige, kellega ma olen lõppude lõpuks valmis luua pere.

Me abiellusime kolm aastat tagasi, siis kui ma olin 34 ja Julia 31 aastat vana. Otsustasime, et  kolin Tartusse enne jõule, et minu poeg Igor saaks kohe pärast talvevaheaega minna uute kooli.

Venemaal ta tegi tõsiselt sporti ja oli kõige perspektiivikam Pihkva oblasti 15-aastastest laskesuusatajatest. Talve jooksul Igor käis kaks korda trennilaagris polaarjoone taga, pärast osales Venemaa meistrivõistlustel Siberis.

Esialgu läks Igoril sisseelamine Eesti ellu üsnagi raskelt. Suhtlemisaldis nagu ta on, poiss tegi palju uusi tutvusi, kuid eelkõige meelitasid teda Annelinna teismeliste liidrid. Igor oli tihtipeale kadunud selle Tartu “vene getto” tänavatel. Hakkasid pihta probleemid suitsetamise ja alkoholiga. Igor ei tahtnud õppida ega teha trenni, oli pidevalt pahas tujus. Üks mälestus sellest keemilise sõltuvuse ajast on rusikaga purustatud uks Igori toast, mille peal on tema vere jäljed.

Praegu läheb mu pojal kõik hästi. Ta õpib usinasti Tallinnas ja töötab sushi-baaris. Ning mis kõige tähtsam — tal on jälle tekkinud tung spordi järele. Igor on jooksnud Tartu maratoni kuubiku võistlustel juba kaks korda ja on osalenud ka suusavõistlustel

808 grammi – niipalju kaalus Niika pärast sündi. Minu tütar sündis ootamatult, kolm kuud enne sünnitähtaega. Mind valdasid hirm ja segadus. Peas kummitas mustmiljon küsimust, millest kõige tähtsam oli: mis saab lapse tervisest?

Ma mäletan toda jaanuari õhtut detailides: libe jäätunud tee lastekliinikusse, tibatillukesed läbipaistvad sõrmekesed küveesi klaasi taga… Juba järgmisel päeval on Niika minu rinnal ja mina katan neidsamu kaaluta käekesi tekiga ning hoian tohutuid voolikuid ja juhtmeid, mis ulatuvad küveesist tütreni. Niisugused “känguru seanssid” nahk naha vastu olid tütre jaoks hädavajalikud ja selleks ma käisin kliinikus kaks korda päevas — et tütreke ei tunneks end üksi.

Siis viidi mu naine üle samasse kliinikusse ja teatepulk läks Julia kätte. Seda haiglaelu, mis kestis nädalaid, on raske meenutada. Seal haiglas me tähistasime Niika esimese kilogrammi, siis tuli esimene jalutuskäik lapsevankriga, siis — esimene päev lisahapnikuta. See oli elu raskeim aeg, kuid ma olen ääretult tänulik eesti meditsiinile nende kolme kuu eest. Eriti TÜ Lastekliiniku intensiivteraapia osakonna arstidele. Ning Lastefondile, mis toetab seda osakonda.

Praegu, 2018. a. novembris, on Niika kaks aastat ja kümme kuud vana ning nüüd saab julgelt öelda, et ta on hea tervise ja normaalse arenguga laps. Niika on ehtne ime meie perele.

Poeg Lukaa nägi ilmavalgust poolteist aastat hiljem oma õekese sünnist — eelmise suve lõpus. Senimaani on ta kõige tavalisem pere liige — lihtsalt lõbus naeratav rüblik, kes armastab täiest südamest oma vanemaid, õde ja koera. Ning nagu Niikagi, on ta veel üks tartlane, mille tõestuseks andis talle linnapea ühe linnavapuga kaunistatud lusika.

Ma elan Eestis viis aastat ja kogu see aeg olen ma õppinud — küll eesti keelt, küll tegevusjuhendaja kutset täiendkoolitusel. Olen välja arvutanud, et kulutasin õpingutele kokkuvõttes juba ligi 1500 tundi — keskmiselt iga päev ühe tunni. Hämmastav, kuid terve see aeg olen ma õppinud täiesti tasuta. Mul on väga hea meel, et Eesti riik investeerib minusse — tavalisse sisserändajasse — nii palju raha.

Mulle väga meeldib eesti keel. Ta ei ole liialt raske ja kõlab väga kaunilt. Mõned sõnad sarnanevad loitsudega Harry Potteri raamatutest: “Vabandust!” — ja kohe tahaks viibata võlukepiga. Samuti meeldib mulle, et eestlased hoiavad oma keelt ja trükivad oma keeles nii palju häid raamatuid. Arvan, et minu isikliku kingina Eesti 100. aastaks võiks olla B1 keeleeksami sooritamine sel talvel.

Mul on oma blogi mu elust Eestis aadressil elaneestis.ee. Kirjutan põhiliselt vene keeles, kuid mõnikord üritan ka eesti keeles kirjutada. Minu jaoks on see blogi naasmine ajakirjandusse pärast kolmeaastast pausi.

Olen naasnud ka heategevuse alale: 2018.  aastast töötan ma Sihtasutuses Maarja Küla ja seostan selle toreda meeskonnaga oma tuleviku.

Mulle meeldib elada Eestis. Ma olen kolinud siia, et luua pere ja kasvatada lapsi, sest arvan, et Eesti on selleks üks suurepärane riik. Kogu taristu on väga pere- ja lastesõbralik, ükskõik, mis eas on lapsed. Siin on mugav ja meeldiv õppida, teha sporti, nautida loodust. Olen õnnelik, et just Eestist on saanud minu nooremate laste kodumaa.

 

Медиа, сироты, автопробег

Меня зовут Даниил Новиков, мне 39 лет. Я родился в Пскове, в тяжелое время заката советской эры. С 16 лет мне пришлось много работать, а вечерами я получал высшее экономическое образование. Но моим настоящим призванием стали СМИ. С 1999 года я работал на радио, в печати, в интернете, руководил пресс-центром. Карьера в медиа в моем родном городе шла быстро, и когда дальше некуда стало расти, я перебрался в Москву. И там «заразился» социальной активностью.

2010-2015 годы в моей судьбе – это моя третья профессия: общественный деятель. Я вернулся в Псков и создал собственное НКО, которое помогало детям-сиротам и детям-инвалидам лучше интегрироваться в социум.

Для своих проектов я привлекал около 25 000 евро в год, а позднее еще и разработал региональный закон о сопровождении сирот-студентов.

Постепенно я стал национальным экспертом в теме семейного устройства детей-сирот. Для фонда «Измени одну жизнь» я редактировал видеоролики о детях, которым нужны новые родители. За 8 лет работы более 51 тысячи детей с трудными судьбами прошли перед моими глазами. Один из этих детей был 12-летним мальчиком – мой будущий приемный сын.

Россия – огромная страна, и я всегда хотел проехать по ней на автомобиле. Однажды у меня появилась такая возможность: меня пригласили вести блог автоэкспедиции, оценивающей качество дорог от Владивостока до Калининграда. Путь в 11 000 километров занял два месяца, и здесь вы можете увидеть фото их этого путешествия.

Эстонские дали и русское гетто

В 2014 году я встретил Юлю. Она работает в научном центре АХХАА, и мы познакомились во время гастролей научного театра в России. Мы поженились в конце 2015 года, и решили, что я перееду в Тарту перед Рождеством, чтобы мой сын, Игорь, пошел в новую школу после каникул. В России он серьезно занимался спортом и был самым перспективным среди 15-летних биатлонистов Псковской области. За зиму Игорь дважды уезжал тренироваться за Полярный круг, а потом участвовал в первенстве страны в Сибири.

 

Поначалу жизнь в Эстонии давалась моему сыну с трудом. Общительный парень быстро знакомился, но его тянуло к подростковым лидерам Аннелинна. Игорь часто пропадал на улице, в этом «русском гетто» Тарту. Начались проблемы с курением, алкоголем, запрещенными веществами. Игорь почти перестал учиться и тренироваться, все время пребывал в плохом настроении. Одно из напоминаний о том периоде химической зависимости – разбитая кулаком дверь в комнату Игоря, со следами его крови.

Сейчас у моего старшего сына все хорошо. Он прилежно учится в Таллинне, работает в суши-баре. И самое важное – снова стремится к спорту. Игорь уже дважды бежал Тартуский марафон и принимал участие в лыжных соревнованиях.

Новые тартусцы

808 граммов – столько Ника весила при рождении. Моя дочь родилась внезапно, на три месяца раньше срока. Было страшно и непонятно. Миллиард вопросов, главный из которых – здоровье ребенка.

Я помню тот январский вечер в деталях: гололед на пути к детской больнице, крохотные, прозрачные пальчики за стеклом, внутри кювеза. И уже на следующий день – Ника на моей груди, а я прикрываю эти невесомые ручки и ножки одеялом. И придерживаю бесчисленные провода и трубки, тянущиеся из кювеза к дочери. Такие «сеансы кенгуру», кожа к коже, рекомендовали врачи. И я приезжал ради этого дважды в день, чтобы моя дочь почувствовала, что она не одна.

Потом жену перевели в ту же больницу, и Юля приняла эстафету. Сложно вспоминать эти недели больничной жизни. Там мы отмечали первый Никин  килограмм. Первая прогулка с коляской. Первый день без паутины проводов. Это было самое сложное время в жизни, но я бесконечно благодарен эстонской медицине за эти три месяца. И особенно врачам отделения интенсивной терапии детского корпуса Тартуской университетской клиники. И Детскому фонду, который поддерживает это отделение.

В январе 2019 года Нике исполнится три года, и сейчас уверенно можно сказать, что она – здоровый, нормально развивающийся ребенок. Ника – это настоящее чудо в нашей семье.

Лука появился на свет на полтора года позже своей сестрички – в конце прошлого лета. Он пока самый обычный член семьи – просто веселый, улыбчивый мальчишка, который очень любит своих родителей, сестру и собаку. И, да: он – еще один тартусец. В доказательство этого факта мэр вручил ему ложечку с гербом города.

Будущее начинается сейчас

Я живу в Эстонии пять лет. И все это время я учусь – учу язык, учусь на профессиональных курсах. Я подсчитал, что уже потратил на обучение около 1500 часов – в среднем один час на каждый день. Удивительно, но все это время я учился совершенно бесплатно. И мне очень приятно, что Эстония инвестирует в меня, простого переселенца, столько денег.

Я люблю эстонский язык. Он не особенно сложный и очень красивый – некоторые слова похожи на заклинания из книг про Гарри Поттера. «Вабандуст!» — так и хочется взмахнуть магической палочкой. И еще мне нравится, что эстонцы очень берегут свой язык и издают столько прекрасных книг на нем. Думаю, что моим собственным подарком к 100-летию Эстонии могла бы быть сдача государственного экзамена на уровень B1.

Мне нравится жить в Эстонии. Я переехал сюда, чтобы создать семью, и воспитывать детей. И Эстония – отличная страна для этого. Вся инфраструктура очень дружелюбна к семьям с детьми любого возраста. Здесь удобно и приятно учиться, заниматься спортом, бывать на природе. Я рад, что Эстония – родина для моих младших детей.


Опубликовано

в

, , , , ,

от

Комментарии

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *