Uued tartlased / Новые тартусцы

808 grammi – niipalju kaalus Niika pärast sündi. Minu tütar sündis ootamatult, kolm kuud enne sünnitähtaega. Mind valdasid hirm ja segadus. Peas kummitas mustmiljon küsimust, millest kõige tähtsam oli: mis saab lapse tervisest?

Ma mäletan toda jaanuari õhtut detailides: libe jäätunud tee lastekliinikusse, tibatillukesed läbipaistvad sõrmekesed küveesi klaasi taga… [3]. Juba järgmisel päeval on Niika minu rinnal ja mina katan neidsamu kaaluta käekesi tekiga ning hoian tohutuid voolikuid ja juhtmeid, mis ulatuvad küveesist tütreni. Niisugused “känguru seanssid” nahk naha vastu olid tütre jaoks hädavajalikud ja selleks ma käisin kliinikus kaks korda päevas — et tütreke ei tunneks end üksi.

Siis viidi mu naine üle samasse kliinikusse ja teatepulk läks Julia kätte. Seda haiglaelu, mis kestis nädalaid, on raske meenutada. Seal haiglas me tähistasime Niika esimese kilogrammi, siis tuli esimene jalutuskäik lapsevankriga, siis — esimene päev lisahapnikuta. See oli elu raskeim aeg, kuid ma olen ääretult tänulik eesti meditsiinile nende kolme kuu eest. Eriti TÜ Lastekliiniku intensiivteraapia osakonna arstidele. Ning Lastefondile, mis toetab seda osakonda.

Praegu, 2018. a. novembris, on Niika kaks aastat ja kümme kuud vana ning nüüd saab julgelt öelda, et ta on hea tervise ja normaalse arenguga laps. Niika on ehtne ime meie perele.

Poeg Lukaa nägi ilmavalgust poolteist aastat hiljem oma õekese sünnist — eelmise suve lõpus. Senimaani on ta kõige tavalisem pere liige — lihtsalt lõbus naeratav rüblik, kes armastab täiest südamest oma vanemaid, õde ja koera. Ning nagu Niikagi, on ta veel üks tartlane, mille tõestuseks andis talle linnapea ühe linnavapuga kaunistatud lusika.

 

808 граммов – столько Ника весила при рождении. Моя дочь родилась внезапно, на три месяца раньше срока. Было страшно и непонятно. Миллиард вопросов, главный из которых – здоровье ребенка.

Я помню тот январский вечер в деталях: гололед на пути к детской больнице, крохотные, прозрачные пальчики за стеклом, внутри кювеза. И уже на следующий день – Ника на моей груди, а я прикрываю эти невесомые ручки и ножки одеялом. И придерживаю бесчисленные провода и трубки, тянущиеся из кювеза к дочери. Такие «сеансы кенгуру», кожа к коже, рекомендовали врачи. И я приезжал ради этого дважды в день, чтобы моя дочь почувствовала, что она не одна.

Потом жену перевели в ту же больницу, и Юля приняла эстафету. Сложно вспоминать эти недели больничной жизни. Там мы отмечали первый Никин  килограмм. Первая прогулка с коляской. Первый день без паутины проводов. Это было самое сложное время в жизни, но я бесконечно благодарен эстонской медицине за эти три месяца. И особенно врачам отделения интенсивной терапии детского корпуса Тартуской университетской клиники. И Детскому фонду, который поддерживает это отделение.

В январе 2019 года Нике исполнится три года, и сейчас уверенно можно сказать, что она – здоровый, нормально развивающийся ребенок. Ника – это настоящее чудо в нашей семье.

Лука появился на свет на полтора года позже своей сестрички – в конце прошлого лета. Он пока самый обычный член семьи – просто веселый, улыбчивый мальчишка, который очень любит своих родителей, сестру и собаку. И, да: он – еще один тартусец. В доказательство этого факта мэр вручил ему ложечку с гербом города.

 

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *